Płaskostopie jest najczęściej diagnozowaną wadą stóp. Jak sama nazwa wskazuje, oznacza ono płaską stopę, choć płaskostopie często występuje jednocześnie z koślawością stawu skokowego. Stąd wielokrotnie mówi się o stopie płasko-koślawej. Jak wygląda diagnoza płaskostopia przez badanie komputerowe stóp, które wykonuje fizjoterapeuta?

Dwa rodzaje płaskostopia

Termin płaskostopie zarezerwowany jest dla dwóch różnych wad stopy. Wyróżnia się w tym przypadku:

  1. Płaskostopie poprzeczne — występuje u osób dorosłych. Dotyczy obniżania łuku poprzecznego stopy, który wraz ze zniżaniem coraz bardziej obciąża stopę i prowadzi do zmian w układzie kostno-mięśniowym.
  2. Płaskostopie podłużne — najczęściej występuje u dzieci w połączeniu z koślawieniem stawu skokowego. Płaskostopie podłużne jest skutkiem obniżenia się łuku przyśrodkowego stopy, przez co cała stopa dotyka podłoża.

Co istotne, każde dziecko rodzi się z płaskostopiem (tzw. płaskostopie fizjologiczne). Stópki dziecka otacza gruba warstwa tłuszczu, przez co nie widać charakterystycznego łuku stopy. Jednak z czasem warstwa tkanki tłuszczowej się zmniejszyć, aż w końcu zaniknąć. Stwierdzić, czy dziecko ma płaskostopie można dopiero w wieku ok. 5 lat. W tym celu należy obserwować stópki dziecka i dobierać właściwe obuwie — nie tylko dobrze dopasowane, ale także wykonane z bezpiecznych i oddychających materiałów. Poza tym nie zaleca się zakładania ciasnych skarpetek czy rajstopek. Dokładnie zdiagnozować płaskostopie u dzieci pozwala jednak dopiero badanie komputerowe stóp, które przeprowadza fizjoterapeuta.

Jak wygląda i na czym polega komputerowe badanie płaskostopia?

Rodzaj płaskostopia i stadium choroby ocenić może lekarz po przeprowadzeniu badania komputerowego stóp, które składa się z czterech części:

  1. Ocena stawów skokowych i kolanowych (sprawdzenie stanu i ruchomości stawów).
  2. Badanie statyczne na platformie podobaroskopowej (ocena obciążenia obu stron ciała).
  3. Badanie dynamiczne (wykonywane na platformie; ocena zachowania stóp podczas chodu, momentu odbicia i przetaczania się stopy od pięty do palców).
  4. Badanie na podoskanerze (obrazowy widok podeszwy stopy wraz z odciskami i modzelami).

Kompleksowe i specjalistyczne badanie stóp pozwala ocenić, czy pacjent zmaga się z płaskostopiem. Jeżeli tak, łatwiej o opracowanie strategii leczenia i dobór właściwej terapii. W zależności od wyniku badania lekarz fizjoterapeuta dobiera pacjentowi optymalne ćwiczenia, a sam wynik jest bezcenny dla zaprojektowania indywidualnych wkładek do obuwia. Miejsca przyległe do podłoża zostaną podniesione, a równomierne rozłożenie nacisku na całą powierzchnię stopy odciąży miejsce, gdzie tworzą się bolące nagniotki i odciski. Z kolei podolog zajmie się leczeniem modzeli, odcisków i innych problemów natury skórnej, które są wynikiem płaskostopia. Bez profesjonalnych, kompleksowych badań trudno o rzetelną ocenę problemu. O ile specjalista rozpozna płaskostopie, o tyle bez badań nie przygotuje optymalnej, indywidualnej dla pacjenta terapii leczenia.