Stopa Mortona, określana też jako nerwiak międzypalcowy, neuralgia Mortona czy metatarsalgia to jedna z najczęstszych chorób stóp, odpowiedzialna nawet ok. 10 procent ich bólu. Jakie są przyczyny występowania stopy Mortona, które objawy świadczą o tej przypadłości oraz jak leczyć metatarsalgię?

Czym jest neuralgia Mortona?

Metatarsalgia Mortona jest chorobą stóp powodującą przeszywający ból śródstopia, zwłaszcza podczas długiego stania, chodzenia i biegania. Przyglądając się bliżej tej chorobie, należy pamiętać, że głowy wszystkich pięciu kości śródstopia łączą więzadła, zwłaszcza więzadło poprzeczne wzmacniające sklepienie poprzeczne stopy. Pod nim natomiast przechodzą nerwy podeszwowe, które unerwiają stopę, a najważniejszym z nich jest nerw podeszwowy wspólny palców. Ból pojawiający się przy metatarsalgii Mortona jest wynikiem ucisku tegoż nerwu podeszwowego przez więzadło poprzeczne, jego nadmiernego rozciągnięcia czy powstania stanu zapalnego. Poza dokuczającym, utrudniającym normalne funkcjonowanie bólem, wynikiem choroby są zmiany zwyrodnieniowe w okolicy kości śródstopia.

Przyczyny metatarsalgii Mortona

Do ucisku więzadła poprzecznego na nerw podeszwowy wspólny palców dochodzi między innymi wskutek przeciążenia stopy, wywołanego długim staniem, bieganiem czy skakaniem, jeżeli użytkownik ma źle dopasowane obuwie. Samo schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia, ale także osoby o wysokim podbiciu, otyłe i zmagające się z płaskostopiem poprzecznym. Inne czynniki ryzyka to: wąskie przodostopie, stopa wydrążona, palce młotkowate i młoteczkowate, paluch koślawy czy uraz tej okolicy stopy. W końcu nerwiak Mortona może być wynikiem schorzenia, które dotyka bezpośrednią okolicę nerwu podeszwowego (tłuszczak, ganglion, zapalenie kaletek maziowych, zapalenie torebek, zapalenie stawów śródstopno-palcowych).

Objawy neuralgii Mortona

Najczęstszym objawem, który wskazywać może na stopę Mortona, jest ból zlokalizowany na wysokości głów kości śródstopia, od strony podeszwowej i blisko palców, najczęściej między II i III oraz III i IV palcem stopy. Pierwszym objawem jest jednak mrowienie, choć nikt nie bierze tych objawów na poważnie.

Sam ból jest ostry, intensyfikuje się podczas wysiłku, mając charakter promieniujący, palący lub piekący, po czym maleje bądź ustępuje po odpoczynku. W późniejszym stadium choroby nerwiak Mortona przypominać o sobie może kilka razy w tygodniu bez konkretnego powodu.

Jak leczyć stopę Mortona?

Metatarsalgię Mortona rozpoznać może lekarz ortopeda lub podolog, wykonując tzw. test Muldera lub badanie RTG. W pierwszej kolejności nerwiak Mortona leczenie ma w formie nieoperacyjnej. Przede wszystkim zaleca się zmianę obuwia na wygodne, miękkie, elastyczne i na płaskim obcasie. Jednocześnie pacjentowi służy odpoczynek oraz unikanie nadmiernego obciążenia stóp. Na bolące miejsca przydają się natomiast okłady z lodu lub maści przeciwzapalne z meloksykamem. Wśród zaleceń lekarza jest także wykonanie indywidualnie dobranych wkładek do butów, które kosztować mogą nawet 500 zł. Zabiegiem, który pomaga przy nerwiaku Mortona, jest również masaż.

Leczenie nerwiaka Mortona ma także charakter objawowy. Ta forma leczenia polega na wstrzykiwaniu leku sterydowego bezpośrednio w miejsce podrażnione stanem zapalnym nerwu. Podobnie działa wstrzykiwanie roztworu alkoholu, który trwale uszkadza nerw.

Niestety, w 8 na 10 przypadków leczenie nerwiaka Mortona kończy się zabiegiem chirurgicznym. W trakcie operacji pacjentowi usuwa się zgrubiałe tkanki, co jest często połączone z resekcją fragmentu nerwu. Po operacji zalecana jest rehabilitacja i rozmiękczanie blizny pooperacyjnej. Jednocześnie pomaga masaż tkanek stopy aż do uzyskania pełnej ruchomości przodostopia. Mimo iż wielokrotnie zabieg chirurgiczny pomaga pacjentowi, nie można wykluczyć, że dolegliwości bólowe powrócą.