Spłaszczenie łuku poprzecznego stopy, nazywane płaskostopiem poprzecznym, jest zaburzeniem wysklepienia podeszwy stopy.

Fizjologicznie, stopa przywiera do podłoża w trzech punktach – na pięcie, głowie pierwszej kości śródstopia i na głowie piątej kości śródstopia. Kości połączone są wówczas trzema łukami: dwoma podłużnymi i jednym poprzecznym. W płaskostopiu poprzecznym dochodzi do zmiany punktów podparcia stopy z I kości śródstopia na kość drugą i trzecią, a łuk poprzeczny ulega spłaszczeniu.

W wyniku tych zmian, stopa (szczególnie przednia część stopy) ulega poszerzeniu, przez co noszenie zwykłego obuwia może wiązać się z dyskomfortem oraz nierzadko bolesnością.

Płaskostopie poprzeczne, wbrew pozorom, nie jest jednostką chorobową, a typem budowy stopy. Może być związana z wystąpieniem dolegliwości bólowych i przeciążeniem po stronie podeszwowej. Mowa wówczas o metatarsalgii, która jest traktowana, jako choroba.

Płaskostopie poprzeczne – u kogo występuje?

Predyspozycje do rozwinięcia się stopy poprzecznie płaskiej stwierdza się u osób, które cały ciężar ciała przenoszą podczas poruszania się na przodostopie, dokładnie na łuk poprzeczny. Skutkiem tego jest spłaszczenie się łuku. Taki chód jest typowy dla kobiet, które chodzą w butach na wysokich obcasach lub w za małych lub zbyt ciasnych butach.

Stopa poprzecznie płaska często występuje także u osób ze źle dopasowanymi wkładkami obuwniczymi, przez które stopa przybiera nieprawidłowy, niefizjologiczny kąt względem podłoża oraz u osób, które mają pracę stojącą.

Inną częstą przyczyną płaskostopia poprzecznego jest wiotkość stawów w obrębie stopy, która może być wrodzona lub nabyta. Schorzenie wiąże się wówczas z niestabilnością torebek stawowych i więzadeł. Obserwuje się je np. u kobiet w ciąży oraz w okresie przekwitania.

Płaskostopiu poprzecznemu sprzyja współistnienie innych schorzeń stóp, spośród których należy wymienić:

  • paluch koślawy;
  • paluch sztywny;
  • palec młotkowaty;
  • przykurcz ścięgna Achillesa.

Płaskostopie poprzeczne a podłużne

Płaskostopie poprzeczne wynika ze spłaszczenia łuku poprzecznego. Wynika ze zmiany punktów podparcia stopy z I kości śródstopia na II i III. Efektem tego jest poszerzenie przodostopia.

Płaskostopie podłużne powstaje w wyniku spłaszczenia łuku podłużnego, czyli tego, który przebiega między palcami stopy a piętą. W wyniku tego, stopa przylega do podłoża zbyt dużą powierzchnią. Wiąże się to z nadmiernym obciążeniem stopy.

Oba rodzaje płaskostopia mogą występować samodzielnie lub jednocześnie.