Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka. Do jego zapalenia dochodzi zazwyczaj w wyniku nadmiernego obciążenia ścięgna. Poznaj wszystkie przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa. Sprawdź, jakie są metody jego leczenia. Przeczytaj.

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa:

Zapalenie ścięgna Achillesa jest spowodowane nadmiernym obciążeniem ścięgna. Jest to częsta przypadłość zapalonych biegaczy, ale nie tylko. Do zapalenia może dojść w wyniku przewlekłego nadwyrężania ścięgna. U takich Pacjentów zazwyczaj dochodzi do licznych, małych naderwań, które na początku nie dają żadnych objawów, ale osłabiają całe ścięgno, co może wiązać się z rozwinięciem się procesu zapalnego.

Do zapalenia ścięgna Achillesa może też dojść w wyniku jego nagłego naderwania. Przyczyną może być rozpoczęcie intensywnego treningu bez rozgrzewki przez osobę niedoświadczoną lub nagła zmiana obuwia na takie, które nie zapewnia optymalnej stabilizacji podczas ćwiczeń.

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie:

Ścięgno jest słabo ukrwione, dlatego jego leczenie to proces, który wymaga dużo cierpliwości, a na efekty leczenia należy poczekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Nieleczone zapalenie ścięgna Achillesa może skutkować jego zerwaniem, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć schorzenia czy leczyć go na własną rękę. Zapalenie ścięgna Achillesa wymaga dokładnej diagnostyki i może być prowadzone jedynie przez doświadczonego lekarza.

Czy nieoperacyjne leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest skuteczne?

Leczenie zachowawcze jest leczeniem z wyboru. Podczas terapii stosuje się leki przeciwzapalne, które są podawane Pacjentom zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Środki farmakologiczne działają nie tylko przeciwzapalnie, ale także przeciwbólowo, dlatego przynoszą szybką ulgę.

Pacjent w czasie leczenia powinien poruszać się tylko i wyłącznie w stabilnym obuwiu z wkładką ortopedyczną. Kwestię doboru obuwia i wkładek należy omówić ze specjalistą.

Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Wskazane są zarówno ćwiczenia korekcyjne, jak i zabiegi rehabilitacyjne. Aktywność fizyczna na czas leczenia powinna zostać ograniczona. Niektórzy Chorzy są zmuszeni unieruchomić kończynę w ortezie lub specjalnym gipsie.

Leczenie można wspomóc za pomocą iniekcji osocza bogatopłytkowego (PRP).

Zapalenie ścięgna Achillesa – operacja:

Jeśli inne metody leczenia nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, a objawy zapalenia ścięgna Achillesa utrudniają normalne funkcjonowanie, jedyną deską ratunku może się okazać operacja.

Leczenie chirurgiczne zapalenia ścięgna Achillesa polega na zwykłym oczyszczeniu ścięgna z tkanek zapalnych i usunięciu tych objętych martwicą. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać częściowe odcięcie ścięgna, usunięcia górnego fragmentu guza kości piętowej czy transfer ścięgna długiego zginacza palucha (FHL). W niektórych przypadkach zachodzi konieczność odczepienia przyczepu ścięgna Achillesa od kości piętowej i dokonanie jego rekonstrukcji za pomocą specjalistycznych implantów.