Chorobą Haglunda nazywamy zniekształcenie tylno-górnej części piętowej, która może konfliktować się ze ścięgnem Achillesa. Jest to dolegliwość dotycząca często osób aktywnych fizycznie oraz sportowców, szczególnie biegaczy czy tenisistów, którzy narażeni są na kontuzje wywołujące mikrouszkodzenia pięty. Można ją leczyć sposobami domowymi, poprzez rehabilitację, ale czasami jedynym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu. Metodę leczenia choroby Haglunda należy dobrać do stopnia zaawansowania choroby.
Choroba Haglunda – objawy i przyczyny
Choroba Haglunda, nazywana również deformacją lub piętą Haglunda w cięższych przypadkach uniemożliwia nawet normalne funkcjonowanie. Głównymi objawami są: ból, obrzęk i zaczerwienienie oraz powiększenie obrysu guza piętowego. Są one spowodowane drażnieniem ścięgna Achillesa poprzez powiększony guz kości piętowej, a także drażnieniem tkanek miękkich, które umieszczone są nad wspomnianym guzem, np. przez noszenie ciasnego obuwia z twardym zapiętkiem. Z czasem mogą dołączyć do tego objawy, które wynikają z przerośnięcia guza i przewlekłych zmian zwyrodnieniowo-zapalnych w obrębie przyczepu ścięgna Achillesa.
Choroba Haglunda może mieć podłoże genetyczne, ale przyczynami mogą być również: szpotawość tyłostopia oraz przykurcz ścięgna Achillesa, a także obecność „wysokiego podbicia”, czyli znacznie wysklepionego łuku podłużnego przyśrodkowego stopy.
Jak rozpoznać piętę Haglunda?
W rozpoznaniu choroby Haglunda przydatne jest wykonanie badania USG i badania RTG. Pierwsze z nich pozwala na ocenę rozległości procesu oraz morfologii ścięgna Achillesa. Dzięki badaniu obrazowemu można z kolei zobaczyć ostrogi kostne okolicy tylno-górnej kości piętowej, które są charakterystyczne dla zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa. Przed zabiegiem operacyjnym warto także wykonać badanie rezonansu magnetycznego. Wyboru metody leczenia dokonuje się odpowiednio do przyczyn oraz stopnia zaawansowania choroby.
Nieinwazyjne leczenie choroby Haglunda
W początkowym stadium choroby zaleca się:
- noszenie obuwia bez pięt (np. klapki, japonki) lub z elastycznym zapiętkiem,
- stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które mają za zadanie odciążyć bolesne miejsce,
- chłodzenie pięt i częsty odpoczynek,
- rezygnację z uprawiania sportu,
- zażywanie leków przeciwzapalnych (miejscowo lub ogólnie).
Bardzo dobre efekty przynosi również rehabilitacja – zabiegi i odpowiednio dobrane ćwiczenia. Jeżeli jednak w trakcie nieinwazyjnego leczenia nie widać pozytywnych rezultatów, należy rozważyć zabieg chirurgiczny.
Choroba Haglunda – leczenie operacyjne
Zabieg operacyjny, który można wykonać w Poradni Chorób Stopy, ma bardzo wysoką skuteczność i pozwala pacjentom powrócić do pełnej aktywności sportowej. W jego trakcie usuwa się zmiany bliznowate i naderwania, które wpływają na elastyczność ścięgna Achillesa, a to z kolei przyczynia się do dolegliwości bólowych. Podczas zabiegu można podać czynniki wzrostu w celu stymulacji gojenia się ścięgna. Należy pamiętać, że odpowiednio wczesne rozpoznanie patologii, zoperowanie ścięgna oraz plastyka guza piętowego zmniejszają szansę na dalsze powikłania. W przeciwnym wypadku może dojść do zerwania ścięgna Achillesa, które jest bardzo poważnym urazem i wiąże się z przeprowadzeniem zabiegu o mniejszej skuteczności. Na szczęście wcześnie wykonana operacja oczyszczenia ścięgna umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania i uprawiania sportu. Po jej wykonaniu należy liczyć się z rehabilitacją, która trwa ok. 2-3 miesięcy.